historia

Pracownia Ceramiki „AngobA” Ośrodka Kultury Ochoty powstała w 1996 roku.
Swoje początki zawdzięcza kilku osobom, ale nie byłoby jej bez inicjatywy Mistrza Kazimierza Szambelana. To On stworzył i prowadził Pracownię przez pierwsze lata,
wraz z dwójką instruktorów – synem Piotrem Szambelanem i Joanną Krukowską – absolwentami ASP.
Współtwórca Pracowni Grzegorz Wysocki tak pisał o Panu Kazimierzu w 2000 roku:

„Jest rzeźbiarzem. Od wielu lat jest nauczycielem wychowania plastycznego w szkole, instruktorem rzeźby oraz Mistrzem w Pracowni Ceramicznej na Przemyskiej.
Słowo mistrz jest tutaj bardzo trafnym określeniem.
Pan Kazimierz prowadzi pracownię właśnie w stylu, który niestety w dobie równości, wolności i braterstwa wszystkich ze wszystkimi, odchodzi w zapomnienie.
W pracowni jest mistrz, zastępcy mistrza, czeladnicy, uczniowie i kandydaci na uczniów.
Kiedy mistrz mówi wszyscy słuchają, kiedy inni mówią mistrz słucha. Do tego mistrz zawsze jest uśmiechnięty, życzliwy i nigdy nie patrzy na zegarek. Mistrz może jest staromodny, nie na te czasy, ale jest dla reszty autorytetem. Pan Kazimierz Szambelan
jest człowiekiem, który poświęcił ostatnie kilka lat na stworzenie Pracowni Ceramicznej
na Ochocie. Stworzył ją nie tylko materialnie, ale przede wszystkim przez fakt skupienia wokół siebie licznego środowiska. Jest człowiekiem, dla którego motywacją do pracy jest pasja i misja. Takich ludzi w obecnych czasach jest niewielu.”

Pracownia ma w swoim piętnastoletnim dorobku wiele osiągnięć, nagród, imprez, wystaw, plenerów. Na ostatnich Warszawskich Spotkaniach Ceramicznych została specjalnie wyróżniona za całokształt działań promujących ceramikę. Ale zawsze, dawniej i dziś, największym jej sukcesem są ludzie, którzy ją tworzą i rozwijają – Słuchacze, Przyjaciele, Współpracownicy i Instruktorzy.

W „Angobie” najważniejsi są uczestnicy zajęć – z siedmiu grup otwartych, sekcji młodzieżowej i sekcji rzeźby, dzieciaki z kilkunastu grup przedszkolnych i młodzież szkolna. Każdy słuchacz sam decyduje o tym, do jakiego stopnia chce poznać tajniki ceramiki,
a zadaniem instruktora prowadzącego jest indywidualne podejście do każdego, bo przecież każdy z nich staje się Artystą Ceramikiem.

„AngobA” może poszczycić się wspaniałymi instruktorami łączącymi wiedzę i doświadczenie z zaangażowaniem i pasją. Joanna Nodzykowska-Szarkowska, Emilia Grzymała, Żaneta Christow-Jezierska i Magdalena Sobczak przekazują słuchaczom swoją ceramiczną wiedzę i miłość do gliny.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s